Colorado high school football playoffs are officially in full swing, with all seven classifications fully immersed in the playoff season.

Ironically, while two of Colorado’s classifications are entering their respective first round playoffs, one classification (Class 6-Man) will enter semifinal action this weekend.

Here’s a look at this weekend’s games for high school playoffs:

CLASS 6-MAN (semifinals)

  • Fleming vs. Arickaree/Woodlin, 6:00 p.m. Friday
  • Peetz vs. Eads, 1:00 p.m. Saturday

CLASS 8-MAN (quarterfinals)

  • Caliche vs. Hoehne, 1:00 p.m. Saturday
  • Dayspring Christian Academy vs. Vail Christian, 1:00 p.m. Saturday
  • Norwood vs. Simla, 1:00 p.m. Saturday
  • Granada vs. Akron, 1:00 p.m. Saturday

CLASS 1A (quarterfinals)

  • Paonia vs. Platte Canyon, 1:00 p.m. Saturday
  • Meeker vs. Rye, 1:00 p.m. Saturday
  • Buena Vista vs. Crowley County, 1:00 p.m. Saturday

CLASS 2A (quarterfinals)

  • Gunnison vs. Eaton, 1:00 p.m. Saturday
  • Strasburg vs. Platte Valley, 1:00 p.m. Saturday
  • Brush vs. Faith Christian, 1:00 p.m. Saturday
  • Montezuma-Cortez vs. Kent Denver, 1:30 p.m. Saturday

CLASS 3A (first round)

  • Berthoud vs. Discovery Canyon, 7:00 p.m. Friday
  • Glenwood Springs vs. Evergreen, 11:00 a.m. Saturday
  • Eagle Valley vs. Roosevelt, 1:00 p.m. Saturday
  • Rifle vs. Northridge, 1:00 p.m. Saturday
  • Palisade vs. Lutheran, 1:00 p.m. Saturday
  • Pueblo East vs. Canyon City, 1:00 p.m. Saturday
  • Holy Family vs. Fort Morgan, 1:00 p.m. Saturday
  • Delta vs. Conifer, 2:30 p.m. Saturday

CLASS 4A (first round)

  • Pueblo South vs. Greeley West, 7:00 p.m. Friday
  • Pueblo Centennial vs. Longmont, 7:00 p.m. Friday
  • Rampart vs. Fort Collins, 7:00 p.m. Friday
  • Falcon vs. Denver South, 7:00 p.m. Friday
  • Dakota Ridge vs. Broomfield, 7:30 p.m. Friday
  • Pine Creek vs. Ponderosa, 1:00 p.m. Saturday
  • Montrose vs. Coronado, 1:00 p.m. Saturday
  • Windsor vs. Vista Ridge, 1:00 p.m. Saturday

CLASS 5A (second round)

  • Pomona vs. Columbine, 4:00 p.m. Friday
  • Ralston Valley vs. Eaglecrest, 7:00 p.m. Friday
  • Bear Creek vs. Cherry Creek, 7:00 p.m. Friday
  • Grandview vs. Lakewood, 7:00 p.m. Friday
  • Mountain Vista vs. Valor Christian, 7:00 p.m. Friday
  • Overland vs. Fairview, 7:00 p.m. Friday
  • Regis Jesuit vs. Heritage, 7:00 p.m. Friday
  • Fountain Fort Carson vs. Rocky Mountain, 1:00 p.m. Saturday